English French German Spain Italian Dutch Russian Portuguese Japanese Korean Arabic Chinese Simplified

Κυριακή 4 Νοεμβρίου 2012

Νίκη για τον Νέστορα στην πρεμιέρα

Κρόνος – Νέστορας
59-66
      Με νίκη ξεκίνησε το πρωτάθλημα της Α2 η ομάδα του Αγίου Νέστορα. Σε παιχνίδι που έγινε στο ΕΑΚ της Μπάρας, το Σάββατο 3/11/ ο φιλοξενούμενος Νέστορας πέρασε νικηφόρα μέσα από την έδρα του Κρόνου με σκορ 59-66, παίρνοντας έτσι την πρώτη του νίκη στην παρθενική του εμφάνιση στην Α2. Η νεανική ομάδα του Νέστορα παίζοντας στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα πολύ καλό μπάσκετ, δεν έδωσε το δικαίωμα στον Κρόνο να διεκδικήσει το παιχνίδι. Όπως φαίνεται και από την εξέλιξη του σκορ, μετά το αρχικό 5-2 που προηγήθηκε ο Κρόνος στο 8.30΄της 1ης περιόδου σε κανένα άλλο σημείο του αγώνα δεν μπόρεσε να περάσει μπροστά στο σκορ. Ο Νέστορας κάνοντας το 7-7 στο 7.12΄ πέρασε μπροστά κάνοντας το 15-21 στο 2.59΄κλείνοντας το δεκάλεπτο με 20-24 υπέρ του Νέστορα.
     Στο 2ο δεκάλεπτο η διαφορά άρχισε να ανοίγει υπέρ του Νέστορα, 21-31 στο 6.18΄για να κλείσει τελικά το ημίχρονο με 34-37 υπέρ του Νέστορα.
     Στο 3ο δεκάλεπτο η διαφορά άνοιξε και άλλο 38-46 για να φτάσει με τη λήξη στο 46-53.
     Στο 4ο δεκάλεπτο είχαμε 50-53 στο 8.38΄και 53-61 στο 6.15΄για να φτάσουμε με την λήξη στο τελικό 59-66 υπέρ του Νέστορα.
Τα δεκάλεπτα (1ος Κρόνος) 1ο 20-24, 2ο 14-13, 3ο 12-16, 4ο 13-13
Επαιξαν Κρόνος ( Φόρος Φ.) Ζέρβας Γ. Χρηστάκος Σ. 10, Μακρής Γ. Γουλιώτης Δ. 6, Τζέλης Α. 4, Νταής Α. 12(2), Παπαναστασίου Η. Κωτούλας Λ. 7,  Πλάφας Χ. Στάϊκος Β. 2,  Τσέτης Δ. 18, Τζιορτζιώτης Α
Α.Σ. Αγ. Νέστορας (Μπάλτος Β.) Πάτρας Δ. 11, Τζιούφας Α. Τσιακμάκης Κ. Μπαλλάς Α. 3(1) Νικολάου Γ. Τσιούλης Α. Τόλλιος Κ. Αργύρης Κ. 3(1), Πάτρας Β. 20, Κολότσιος Α. 14, Μπίζιος Ρ. Μπαρούτας Ε. 15(2)