English French German Spain Italian Dutch Russian Portuguese Japanese Korean Arabic Chinese Simplified

Πρωτάθλημα Α2 ΕΣΚΑΘ
Ήττα για τους άνδρες μέσα στο Σπάρτακο
Σπάρτακος Λάρισας – Αγ. Νέστορας
66-54
Με ήττα έκλεισε τις αγωνιστικές υποχρεώσεις της για το πρωτάθλημα ανδρών της Α2 ΕΣΚΑΘ η ομάδα του Νέστορα. Σε παιχνίδι που έγινε στο Κλειστό του Αγίου Θωμά στη Λάρισα το Σάββατο22/12, ηττήθηκε από την ομάδα του Σπάρτακου με σκορ 66-54.
Το παιχνίδι κρίθηκε ουσιαστικά στο τελευταίο δεκάλεπτο εκεί που η ομάδα της Λάρισας κατάφερε, εκμεταλλευόμενη κάποια σοβαρά λάθη των παικτών του Νέστορα, να κάνει ένα επιμέρους σκορ 24-14.
Το 1ο δεκάλεπτο ανήκε στην ομάδα του Νέστορα που κατάφερε να προηγηθεί με 11-18. Στο 2ο δεκάλεπτο ίδια εικόνα με τον Νέστορα να είναι συνεχώς μπροστά στο σκορ κλείνοντας το ημίχρονο προηγούμενη με 26-32.
Στο 3ο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού άρχισε να αλλάζει με την ομάδα της Λάρισας να καλύπτει την διαφορά και να παίρνει κεφάλι στο σκορ κλείνοντας το δεκάλεπτο προηγούμενη 42-40.
Στο 4ο δεκάλεπτο ο Σπάρτακος καταφέρνει να τρέξει ένα σερί 24-14 και να πάρει έτσι την νίκη με 66-54.
Τα δεκάλεπτα (1ος Σπάρτακος) 1ο 11-18, 2ο 26-32, 3ο 42-40, 4ο 66-54.
Έπαιξαν Σπάρτακος Λάρισας (Αδαμόπουλος)  Γκίθωνας Χ. Καμπίνης Α. Αδαμόπουλος Σ. 19, Σουλιτσιώτης Ν. 4, Χατζόπουλος Β. 19, Ζωγάνης Χ. 4, Παπαγεωργόπουλος 7, Τζιαχρής Θ. 8(2),Καραδήμας Χ. 5, Νταλός Δ.
Α.Σ. Αγ. Νέστορας (Μπάλτος Β.) Πάτρας Δ. 2, Τζιούφας Α. 3, Τσιακμάκης Κ. Μπαλλάς Α. 6 Νικολάου Γ. Τόλλιος Κ.  Αργύρης Κ. 5(1), Κολότσιος Α. 14, Μπαρούτας Ε. 24(5), Δασκαλόπουλος Ε.

Πρωτάθλημα Παίδων
Αγ. Νέστορας – Α.Ο. Καλαμπάκας
69-18
            Με νίκη συνέχισε  στο πρωτάθλημα Παίδων η ομάδα του Νέστορα. Σε παιχνίδι που έγινε στο Δημοτικό Κλειστό επιβλήθηκε της Καλαμπάκας με σκορ 69-18.
            Το παιχνίδι ήταν ένας επιθετικός μονόλογος του Νέστορα, που από την αρχή δεν άφησε κανένα περιθώριο στην ομάδα της Καλαμπάκας να επιδιώξει κάτι από αυτό το παιχνίδι. Χαρακτηριστικό του αγώνα είναι ότι το 1ο δεκάλεπτο τελείωσε με την ομάδα της Καλαμπάκας να μην έχει καταφέρει να πετύχει ούτε έναν καλάθι, κλείνοντας το δεκάλεπτο με σκορ 15-0 υπέρ του Νέστορα.
            Στο 2ο δεκάλεπτο ίδια εικόνα με την ομάδα του Νέστορα να μεγαλώνει συνεχώς την διαφορά και κάνοντας ένα επιμέρους σκορ 21-5 να κλείσει το ημίχρονο προηγούμενη με 36-5.
            Στο 3ο δεκάλεπτο η διαφορά άνοιξε και άλλο φτάνοντας με την λήξη στο 50-8. Στο 4ο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι ιδιαίτερα βρίσκοντας με την λήξη τον Νέστορα νικητή με 69-18.
Τα δεκάλεπτα (1ος Νέστορας) 1ο 15-0, 2ο 21-5, 3ο 14-3, 4ο 19-10