English French German Spain Italian Dutch Russian Portuguese Japanese Korean Arabic Chinese Simplified

Πέμπτη 24 Μαρτίου 2011

Τελικός Παιδικού Πρωταθλήματος

Αγ. Νέστορας – Αίολος
70-34

Στον τελικό που έγινε την Τετάρτη 23/3/2011 η ομάδα του Νέστορα επιβλήθηκε του Αιόλου με το εκρηκτικό 70-34, κατακτώντας έτσι τον πρώτο τίτλο στις μικρές κατηγορίες. Μια ομάδα που μόλις για δεύτερη φορά μετέχει στο παιδικό πρωτάθλημα, κατάφερε μέσα από δουλειά και με την καθοδήγηση των προπονητών να ανέβει στο ψηλότερο σκαλί.
            Σε ένα δημοτικό κλειστό με πάνω από 300 φιλάθλους με το μεγαλύτερο μέρος από αυτούς να είναι νεαρόκοσμος, το παιχνίδι εξελίχθηκε σε παράσταση για έναν ρόλο.
            Από την αρχή της πρώτης περιόδου φάνηκε ποιος είχε τη θέληση για να πάρει το πρωτάθλημα. Στο 5.08΄΄ το σκορ ήταν 12-3 υπέρ του Νέστορα, που παίζοντας εκπληκτική άμυνα δεν άφησε κανένα περιθώριο στον Αίολο, κλείνοντας το δεκάλεπτο με σκορ 21-9.
            Ίδια εικόνα και στη δεύτερη περίοδο με το Νέστορα συνεχώς να διευρύνει τη διαφορά 27-10 στο 6.29΄΄ και 32-12 στο 2.31΄΄ για να κλείσει το ημίχρονο με 36-14.
            Στην Τρίτη περίοδο η διαφορά άνοιξε και άλλο 45-20 στο 2.43΄΄ για να φτάσουμε στο τέλος του δεκαλέπτου με σκορ 50-23.
            Στην τέταρτη περίοδο η διαφορά πέρασε για πρώτη φορά τους 30 πόντους, 60-30 στο 5.25΄΄ για να τελειώσει το παιχνίδι με τη μέγιστη διαφορά 36 πόντους 70-34, και το Νέστορα να κατακτά επάξια το πρωτάθλημα σηκώνοντας την πρώτη κούπα της ιστορίας του. Συγχαρητήρια στο παιδιά και στον Προπονητή Γ. Παλάτο.
Τα δεκάλεπτα( με πρώτο τον Αγ. Νέστορα) 1ο 21-9, 2ο 36-14, 3ο 50-23, 4ο 70-34.