English French German Spain Italian Dutch Russian Portuguese Japanese Korean Arabic Chinese Simplified

Σάββατο 31 Δεκεμβρίου 2011

Εφηβικό Πρωτάθλημα Μπάσκετ

Αίολος – Αγ. Νέστορας
63-58
            Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στα τελευταία 40 δευτερόλεπτα, ο Αίολος έφυγε νικητής από το ντέρμπι του Εφηβικού Πρωταθλήματος. Σε ένα παιχνίδι που έγινε στο Δημοτικό Κλειστό την Παρασκευή 30/12 και που έφερε πολύ κόσμο στις εξέδρες κρατώντας αμείωτο το ενδιαφέρων μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο, ο Αίολος αναδείχτηκε νικητής με 63-58.
            Από την έναρξη του αγώνα φάνηκε ότι θα έχουμε ένα πολύ δυνατό παιχνίδι μιας και καμία ομάδα δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ και τα καλάθια μπαίνανε με μεγάλη δυσκολία.
            Στο 1ο δεκάλεπτο ο Νέστορας προηγήθηκε με 0-4 στο 8.13΄ και 9-15 στο 2.07΄, για να κλείσει η πρώτη περίοδος με 16-17 υπέρ του Νέστορα.
            Στο 2ο δεκάλεπτο είχαμε ένα σερί 6-0 για τον Αίολο, με το σκορ να γίνεται 23-17 στο 7.29΄και 27-22 στο 1.46 για να τελειώσει το ημίχρονο με 29-28 για τον Αίολο.
            Στην 3η περίοδο είχαμε 36-36 στο 4.53΄και 44-40 στο 1.12΄για να κλείσει η περίοδος με 44-44.
            Στο τελευταίο δεκάλεπτο είχαμε το 50-50 στο 6.33΄, 56-56 στο 2.32΄και 59-58 στο 0.19΄, για να φύγει τελικά νικητής ο Αίολος με 63-58.
Τα δεκάλεπτα (1ος ο Αίολος) 1ο 16-17, 2ο 29-28, 3ο 44-44, 4ο 63-58.
Επαιξαν: Αίολος (Φόρος Χ) Κρικώνης Κ. Θώμος Ι. 15(2), Κουβέλης Π. 4, Αντωνίου Ε. Νικολούσιος Β. 2, Ψύρρας Δ. 33(2), Κρικώνης Χ. 8(1), Σκοτίδας Α. Μπαμπούρης Σπ. Αρδάνης Γ.1
Α.Σ. Αγιος Νέστορας (Τίκος Γ.) Γεωργομάνος Β. 7, Τόλλιος Κ.  Σκρέκας Κ.  Τσιακμάκης Κ. Μπαλλάς Α. 3, Γεωργόπουλος Μ. 14, Μπίζιος Ρ. .  Πάτρας Δ. Τόλλιος Κ.  Πάτρας Β. 4, Κολότσιος Α. 12(1), Δασκαλόπουλος Ε.  Μπαρούτας Ε. 18(1).