English French German Spain Italian Dutch Russian Portuguese Japanese Korean Arabic Chinese Simplified

Πέμπτη 15 Μαρτίου 2012

Παιδικό Νέστορας – Πράσινη Γωνιά 52-50

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, μια και η Πράσινη Γωνιά είχε την δυνατότητα να ισοφαρίσει σε νεκρό χρόνο και να πάει το παιχνίδι στην παράταση. Ο Άγιος Νέστορας πήρε τελικά τη νίκη συνεχίζοντας να είναι η μόνη αήττητη ομάδα του πρωταθλήματος.
Και στις δύο ομάδες αξίζουν συγχαρητήρια για το συγκλονιστικό παιχνίδι που προσφέρανε, σε όσους βρέθηκαν στο Δημοτικό Κλειστό-που δεν ήταν και λίγοι- δείχνοντας ότι στις μικρές ηλικίες κάποιες ομάδες προσπαθούνε και τα αποτελέσματα θα τα δούμε σύντομα.
Στα του αγώνα τώρα, η Πράσινη Γωνιά μπήκε δυνατά στο 1ο δεκάλεπτο κάνοντας το 2-6 στο 5.38΄για να ισοφαρίσει ο Νέστορας 8-8 στο 1.05΄και να κλείσει το δεκάλεπτο με 10-12 υπέρ της Γωνιάς.
Στο 2ο δεκάλεπτο ο Νέστορας με ένα σερί 13-4 κάνει το σκορ 23-16 στο 3.53΄για να καταφέρει η Πράσινη Γωνιά να κάνει το 24-23 με το τέλος του ημιχρόνου.
Στο 3ο δεκάλεπτο είχαμε 28-28 στο 4-56΄και 23-33 στο 1.54΄για να τελειώσει η περίοδος με 37-34 υπέρ του Νέστορα.
Στο 4ο δεκάλεπτο καμιά ομάδα δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ για να έχουμε το 47-47 στο 2.38΄. Το παιχνίδι έγινε ρουλέτα με το Νέστορα να κάνει το 52-49 στο 0.15΄. Η τελευταία επίθεση για την Πράσινη Γωνιά που κερδίζει φάουλ  σε σουτ για 3 πόντους στο 0.01΄. Από τις 3 βολές έχουμε 52-50, χαμένη η δεύτερη, χαμένη η τρίτη ριμπάουντ ο Νέστορας και το παιχνίδι έληξε 52-50 υπέρ του Νέστορα.
Τα δεκάλεπτα (1ος Νέστορας) 1ο 10-12, 2ο 24-23, 3ο 37-34 4ο 52-50
Έπαιξαν Αγ. Νέστορας (Μπάλτος Β.) Κοντοβουνήσιος Κ. Κοτσίρας Φ. Γκριμπογιάννης Π. 6, Τσιακμάκης Κ. 8, Πάτρας Ν. Γιαννούλας Ν. Τσιούλης Αθ. 19(1), Τόλλιος Κ. 15(2), Τίκος Β. Τέγος Κ. Νταούλας Β. Πάτρας Δ. 4.
Πράσινη Γωνιά Α.Ο. (Τζιατζιάς Α.) Τσιάκας Α. 6, Σπυλογιάννης Χ. 14, Τζιούφας Α. 11, Αργύρης Κ. 13(1), Πετσιάς Θ. 1, Γάκης Δ. Μπαταβάνης Ι. Γκάνιας Ν. 2, Σιμορέλης Δ. Αργύρης Α. 2, Κοντογιώργος Δ. Ζαμπραϊλας Ο. 1

Ο DJ Ραφαήλ χάρισε με τις μουσικές του επιλογές μια άλλη νότα, δημιουργώντας γιορτινή ατμόσφαιρα στο παιχνίδι