English French German Spain Italian Dutch Russian Portuguese Japanese Korean Arabic Chinese Simplified

Δευτέρα 23 Ιανουαρίου 2012

Παιδικό Νέστορας – Αίολος 53-39

Νέστορας – Αίολος
53-39

Την 4η νίκη του  σε 4 παιχνίδια πέτυχε το παιδικό του Αγ. Νέστορα στο πρωτάθλημα Μπάσκετ που βρίσκεται σε εξέλιξη. Σε παιχνίδι που έγινε στο Δημοτικό Κλειστό την Δευτέρα 23/1 ο τυπικά γηπεδούχος Αγ. Νέστορας επιβλήθηκε του Αιόλου με σκορ 53-39. Όπως φαίνεται και από την εξέλιξη του σκορ ένα δεκάλεπτο (το 2ο) ήταν αρκετό για τον Νέστορα να πάρει διαφορά στο σκορ την οποία και κράτησε μέχρι τέλους χωρίς να δυσκολευτεί σε κανένα σημείο του αγώνα.
    Στο πρώτο δεκάλεπτο είχαμε τις δύο ομάδες να προσέχουν ιδιαίτερα την άμυνα  και να δυσκολεύονται στην επίθεση. Το σκορ ήταν 5-5 στο 5.57΄ για να κλείσει το δεκάλεπτο με 13-10 υπέρ του Νέστορα.
    Στο 2ο δεκάλεπτο είχαμε ένα ξέσπασμα από τον Νέστορα με ένα σερί 19-2 κάνει το 32-12 στο 3.50΄ για να τελειώσει το ημίχρονο με 39-15.
    Με όπλο τη μεγάλη διαφορά στο σκορ τα παιδιά του Νέστορα κατεβάσανε ρυθμό στην επίθεση και παίζοντας καλή άμυνα δεν αφήσανε περιθώριο στον Αίολο να διεκδικήσει κάτι τελειώνοντας το δεκάλεπτο με 47-23.
    Στο 4ο δεκάλεπτο ο Αίολος προσπάθησε, πετυχαίνοντας διαδοχικούς πόντους και εκμεταλλευόμενος την επιθετική δυστοκία των παικτών του Νέστορα, να κατεβάσει τη διαφορά και να τελειώσει το παιχνίδι με 53-39 υπέρ του Νέστορα που πέτυχε έτσι την 4η νίκη του στο Παιδικό Πρωτάθλημα Μπάσκετ.
Τα δεκάλεπτα (1ος Αγ. Νέστορας)  1ο 13-10. 2ο 39-15, 3ο 47-23, 4ο 53-39
Έπαιξαν Α.Σ. Άγιος Νέστορας  (Μπάλτος Β.) Κοντοβουνήσιος Κ. Κοτσίρας Φ.  2, Γκριμπογιάννης Π. 4, Τσιακμάκης Κ. 7, Πάτρας Ν. Τζώρτζης Γ. Τσιούλης Αθ. 12, Τόλλιος Κ. 15(2), Τέγος Κ. Νταούλας Β. Πάτρας Δ. 13.
Αίολος Τρικάλων (Φόρος) Γκουλιώνης Ν. Ευαγγελακόπουλος Γ. 7, Ζαρογιάννης Θ. 3, Μπέφας Ε. 3, Κιουσεντερλής Φ. 10, Κοτρώνης Χ.  Πουλέντζας Γ. 2, Γιαννούλης Στ. Κατσίκης Γ. 14, Μπουρλιός Κ.   Γρηγορίου Π. Φράγκος Ι.