English French German Spain Italian Dutch Russian Portuguese Japanese Korean Arabic Chinese Simplified

Κυριακή 4 Μαρτίου 2012

Β΄ΕΣΚΑΘ Πράσινη Γωνιά – Νέστορας 47-99

Άλλη μια νίκη για την ομάδα του Νέστορα στο πρωτάθλημα της Β΄ΕΣΚΑΘ, δύο αγωνιστικές πριν τη λήξη.
Παίζοντας καλό μπάσκετ στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα δεν δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση της Πράσινης Γωνιάς φτάνοντας σ΄αυτό το εκπληκτικό 47-99.
Με το ξεκίνημα του παιχνιδιού η Γωνιά προηγήθηκε 6-2 στο 8.22΄και 11-8 στο 6.21΄. Από εκεί και μέχρι τη λήξη του δεκαλέπτου ο Νέστορας με ένα σερί 2-23 έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενος με 13-31.
Στο 2ο δεκάλεπτο ίδια εικόνα με την διαφορά να ανοίγει 19-40στο 6.00΄για να τελειώσει το ημίχρονο με 34-58 υπέρ του Νέστορα.
Στο τρίτο δεκάλεπτο έπεσε ο ρυθμός 38-69 στο 2.59΄για να τελειώσει και η Τρίτη περίοδος με 41-72.
Στο 4ο δεκάλεπτο ο Νέστορας έτρεξε ένα σερί 6-27 τελειώνοντας τον αγώνα με 47-99.
Τα δεκάλεπτα (1η Πρ. Γωνιά) 1ο 13-31, 2ο 34-58, 3ο 41-72, 4ο 47-99
Έπαιξαν Πράσινη Γωνιά Α.Ο. (Τζιατζιάς Α.)  Σπυλογιάννης Χ. 6, Κουσαϊτης Α. Πετσιάς Θ. 1, Γκάνιας Ν. 1, Τσιάκας Β. 4, Αργύρης Κ. 9(1), Καρδούτσος Κ. 9(1),  Ψυχάλας Χ. Τσάτσος Θ. 17, Κοντογιώργος Δ. Σιμορέλης Δ. Αργύρης Α. 2
Α.Σ. Αγιος Νέστορας (Τίκος Γ.) Γεωργομάνος Β. 14(1), Βόπης Α. 5, Τσιακμάκης Κ. 2, Μπαλλάς Α. 12, Γεωργόπουλος Μ. 8, Χλωρός Π. Κολότσιος Α. 24(1), Δασκαλόπουλος Β. 4, Μπαρούτας Ε. 19. Τσιούλης Α. 3(1) Σκρέκας Κ. 8, Πάτρας Δ.

Παιδικό. Πράσινη Γωνιά - Νέστορας 63-66

Με νίκη συνέχισε το πρωτάθλημα Παίδων ο Άγιος Νέστορας. Παίζοντας εκτός έδρας πέρασε νικηφόρα μέσα από την Πράσινη Γωνιά και είναι πλέον η μόνη αήττητη ομάδα του Πρωταθλήματος, τρεις στροφές πριν τη λήξη.
Ήταν ίσως το καλύτερο παιχνίδι του φετινού πρωταθλήματος που μάζεψε και αρκετή νεολαία στο γήπεδο.
Από το 1ο δεκάλεπτο μπήκε δυνατά ο Νέστορας δείχνοντας ότι θα διεκδικούσε με πάθος τη νίκη, αφού στο 5.21΄ το σκορ ήταν 2-10 υπέρ του Νέστορα που έκλεισε το δεκάλεπτο με 9-19.
Ίδια εικόνα στο 2ο δεκάλεπτο με την διαφορά να μην πέφτει κάτω από 10 πόντους 12-25 στο 6.23΄και 16-31 στο 4.01΄για να τελειώσει το ημίχρονο με 23-34.
Στο 3ο δεκάλεπτο η διαφορά άρχισε να ανοίγει και άλλο 25-43 στο 6.19΄. Από το σημείο αυτό η Πράσινη Γωνιά προσπάθησε να μπει στο παιχνίδι ξανά και με διαδοχικούς πόντους, εκμεταλευόμενη και το γεγονός της αποχώρησης με 5 φάουλ βασικών παιχτών του Νέστορα κατάφερε να μειώσει τη διαφορά, κλείνοντας το δεκάλεπτο με 42-51.
Στο 4ο δεκάλεπτο συνεχίστηκε η πίεση από πλευράς Γωνιάς 51-57 στο 5.00΄για να φτάσουμε στο 57-58 2.04΄πριν τη λήξη. Από εκεί και μετά το παιχνίδι πήρε φωτιά, 59-60 στο 1.20΄ 61-65 στο 0.42΄ για να φτάσουμε στο τελικό 63-66 με την λήξη του παιχνιδιού
Τα δεκάλεπτα (1η Γωνιά) 1ο 9-19, 2ο 23-34, 3ο 42-51, 4ο 63-66
Έπαιξαν Α.Ο. Πράσινη Γωνιά ( Τζιατζιάς Α.) Τσιάκας Β. 2, Σπυλογιάννης Χ. 8, Τζιούφας Α. 21, Αργύρης Κ. 16, Πετσιάς Θ. 11, Μπαϊραχτάρης Ε. Μπαταβάνης Ι. Γκάνιας Ν. 3, Κοντογιώργος Δ. Σιμορέλης Δ. Αργύρης Α. 2, Ζαμπραϊλας Ο
Α.Σ. Άγ. Νέστορας (Μπάλτος Β.) Κοτσίρας Φ. Γκριμπογιάννης Π. 13, Τσιακμάκης Κ. 1, Πάτρας Δ. 16, Τσιούλης Αθ. 10, Τόλλιος Κ. 14, Νταούλας Β. Τέγος Κ.  6, Πάτρας Ν. Παπαναστασίου Ν. 6