English French German Spain Italian Dutch Russian Portuguese Japanese Korean Arabic Chinese Simplified

Νίκη για τους Άνδρες, ήττα οι Παίδες

Πρωτάθλημα Α2 ΕΣΚΑΘ
Αγ. Νέστορας – Γ.Σ. Σοφάδων
70-64
    Την Τρίτη νίκη στο πρωτάθλημα της Α2 ΕΣΚΑΘ, πήραν οι άνδρες του Νέστορα. Σε παιχνίδι που έγινε στο Δημοτικό Κλειστό την Κυριακή 9/12 επιβλήθηκε του Γ.Σ. Σοφάδων με σκορ 70-64.
     Ήταν ένα πολύ δυνατό παιχνίδι με τις δύο ομάδες να διεκδικούν την νίκη μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο, χαρακτηριστικό ότι το σκορ ήταν 66-64 στο 0.19΄ πριν το τέλος.
       Στο 1ο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκοράρισμα, 6-6 στο 7.45΄και 12-12 στο 3.45΄, για να κλείσει το δεκάλεπτο με 16-15 υπέρ του Νέστορα.
       Στο 2ο δεκάλεπτο η ομάδα των Σοφάδων πήρε κεφάλι στο σκορ 20-28 στο 5.13΄ για να έχουμε ισοπαλία 34-34 με την λήξη του ημιχρόνου.
       Στο 3ο δεκάλεπτο αντίστροφη εικόνα με τον Νέστορα να έχει ένα μικρό προβάδισμα 40-36 στο 6.25΄και 46-44 στο 2.10΄, για να κλείσει η περίοδος με 49-49.
     Στο 4ο δεκάλεπτο ίδια εικόνα με τον Νέστορα να είναι μπροστά στο σκορ 56-53 στο 5.03΄ και 61-55 στο 2.07΄. Από το σημείο αυτό η ομάδα των Σοφάδων εκμεταλλευόμενη κάποια λάθη των παικτών του Νέστορα κάνει το σκορ 66-64 στο 0.19΄. Από εκεί και πέρα παίζοντας πιεστική άμυνα ο Νέστορας κατάφερε να πάρει το παιχνίδι με 70-64.
Τα δεκάλεπτα (1ος Νέστορας) 1ο 16-15, 2ο 18-19, 3ο 49-49, 4ο 70-64.
Έπαιξαν Α.Σ. Αγ. Νέστορας (Μπάλτος Β.) Πάτρας Δ. Τζιούφας Α., Τσιακμάκης Κ. Γεωργόπουλος Μ. 6, Μπαλλάς Α. 5, Νικολάου Γ.2, Γκριμπογιάννης Π. . Τόλλιος Κ. 2, Αργύρης Κ. 5(1), Πάτρας Β. 17, Κολότσιος Α. 22, Μπαρούτας Ε. 11 (1).
Γ.Σ. Σοφάδων (Παππάς Σ) Πώποτας Δ.  Ζωϊτσάκος Σ. Κασιαρής Σ.  Ακρίβος Ε. 15, Παπαδόπουλος Ε. 6, Ζουρνατζής Α. 6, Ψυχογιός Γ. 3(1), Ζωιτσάκος Τ. 6, Δίκαρος Θ. 28(2).

Πρωτάθλημα Παίδων
Κρόνος - Αγ. Νέστορας
55-48

Την ήττα γνώρισε η ομάδα των Παίδων στο 2ο παιχνίδι του πρωταθλήματος. Σε παιχνίδι που έγινε στο ΕΑΚ Τρικάλων οι μικροί δεν τα κατάφεραν και ηττήθηκαν εκτός έδρας από την ομάδα του Κρόνου με 55-48. Όπως φαίνεται και από την εξέλιξη του σκορ το παιχνίδι κρίθηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο με τον Κρόνο να καταφέρνει να εκμεταλλευτεί με τον καλύτερο τρόπο κάποια λάθη του Νέστορα παίρνοντας έτσι την νίκη.
            Τα δεκάλεπτα (1ος Κρόνος) 1ο 10-9, 2ο 24-24, 3ο 39-38 4ο 55-48