English French German Spain Italian Dutch Russian Portuguese Japanese Korean Arabic Chinese Simplified

Κυριακή 7 Απριλίου 2013

Στον Τελικό Θεσσαλίας οι Έφηβοι του Νέστορα

Γ.Σ. Αλμυρού – Αγ. Νέστορας
77-89

Στον τελικό του Πανθεσσαλικού πρωταθλήματος basket εφήβων πέρασε η ομάδα του Νέστορα. Για 2η συνεχόμενη χρονιά οι έφηβοι του Νέστορα γράφουν ιστορία καταφέρνοντας να περάσουν στον τελικό, ευελπιστώντας να επαναλάβουν την περσυνή επιτυχία, όπου κατέκτησαν το πρωτάθλημα, παίρνοντας συγχρόνως το εισιτήριο για τα προκριματικά του Πανελληνίου Πρωταθλήματος.
        Σε παιχνίδι που έγινε σήμερα στο Κλειστό της Νίκαιας στη Λάρισα, ο Αγιος Νέστορας επιβλήθηκε του τυπικά γηπεδούχου Γ.Σ. Αλμυρού με σκορ 77-89.
      Από το 1ο δεκάλεπτο ο Νέστορας μπήκε δυνατά στο παιχνίδι 4-8 στο 6.03΄, για να πάρει κεφάλι η ομάδα του Αλμυρού με 11-10 στο 4.47΄. Αυτή ήταν και η μοναδική φορά στο παιχνίδι που ο Αλμυρός ήταν μπροστά στο σκορ. Με ένα επιμέρους 6-10 ο Νέστορας έκλεισε την περίοδο προηγούμενος με 17-21.
        Στο 2ο δεκάλεπτο η διαφορά άρχισε να ανοίγει 17-25 στο 8.54΄, και 23-31 στο 4.56΄. μια χαλάρωση στο υπόλοιπο της περιόδου έδωσε το δικαίωμα στον Αλμυρό να μαζέψει τη διαφορά κλείνοντας το ημίχρονο με 37-40.
       Το 3ο δεκάλεπτο ξεκίνησε εκρηκτικά με τον Νέστορα να κάνει ένα επιμέρους 0-18 εκτοξεύοντας την διαφορά 37-58 στο 4-27. Μέχρι τη λήξη δεν άλλαξε κάτι με το σκορ να είναι 47-66.
        Στο 4ο δεκάλεπτο ο Αλμυρός προσπάθησε να αντιδράσει 59-73 στο 6.09΄, και 73-77 στο 2.01΄.  Οι έφηβοι του Νέστορα όμως δεν ήταν διατεθειμένοι να χάσουν τη νίκη. Με ένα σερί 4-12 για το υπόλοιπο της περιόδου, πήραν τη νίκη με 77-89 και μαζί το εισιτήριο για τον τελικό του Πανθεσσαλικού.
Τα δεκάλεπτα (1ος Γ.Σ. Αλμυρού) 1ο 17-21, 2ο 37-40, 3ο 47-66, 4ο 77-89.

Έπαιξαν Γ.Σ. Αμυρού (Φλεβάρης Α.) Σπύρας Α. 24(1), Παπακωνσταντίνου Θ Συνάζος Κ. Ξύδης Χ. 21(1), Ξύδης Τ.14(2), Πασχαλούδης Γ. Λωρίτης Ν. 2, Μακρής Τ. Μαντζώρας , Βαλαμούτης 16.
Α.Σ. Αγ. Νέστορας (Μπάλτος Β.) Πάτρας Δ. 14(2), Τζιούφας Α. Τσιακμάκης Κ. 4, Γκριμπογιάννης Π. Μπάλλας Α. 2, Τσιούλης Α. Τόλλιος Κ. 4, Αργύρης Κ. 6, Πάτρας Β. 26, Κολότσιος Α. 4, Μπαρούτας Χ. 13, Μπαρούτας Ε.16(1)