English French German Spain Italian Dutch Russian Portuguese Japanese Korean Arabic Chinese Simplified

Κυριακή 10 Νοεμβρίου 2013

Νίκη για τους άνδρες του Νέστορα

Αγ. Νέστορας – Γ.Σ. Φύλλο
67-61

Την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα της Α2 ΕΣΚΑΘ πέτυχαν οι άνδρες του Νέστορα. Επιβλήθηκαν στο Κλειστό των Τρικάλων του Γ.Σ. Φύλλο με σκορ 67-61 παίρνοντας το ροζ φύλλο στην 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος.
   Αποτελούμενη από νεαρούς αθλητές, οι οποίοι μέσα στο γήπεδο έδειξαν τρομερή δύναμη και θέληση για την νίκη, κατάφεραν να φτάσουν στην 1η νίκη στο πρωτάθλημα, παρόλο που στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα δεν υπήρχε ο προπονητής στον πάγκο της ομάδας που αποβλήθηκε από το διαιτητή, στα μισά του 2ου δεκαλέπτου.
      Το 1ο δεκάλεπτο έκλεισε με χαμηλό σκορ και με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται 8-12.
    Στο 2ο δεκάλεπτο ίδια εικόνα μέχρι το 2.40΄όπου ο Νέστορας πέρασε μπροστά για πρώτη φορά με 27-26, κλείνοντας το ημίχρονο με 31-30.
      Στο 3ο δεκάλεπτο η ομάδα του Φύλλο πήρε προβάδισμα 4 πόντων μέχρι το 3.40 37-41. Με ένα ξέσπασμα ο Νέστορας στο υπόλοιπο της περιόδου έτρεξε ένα επι μέρους 12-2 κλείνοντας το δεκάλεπτο με 49-43.
     Στο 4ο δεκάλεπτο η διαφορά άρχισε να μεγαλώνει φτάνοντας στο 7.10΄ τους 15 πόντους 58-43. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν ροκανίζοντας την διαφορά, φτάνοντας στο 64-61 0.06΄πριν το τέλος. Ένα φάουλ υπέρ του Νέστορα και μια τεχνική ποινή στον πάγκο των φιλοξενούμενων διαμόρφωσαν το τελικό 67-61.

Τα δεκάλεπτα. 1ο 8-12, 2ο 31-30, 3ο 49-43, 4ο 67-61.
Α.Σ. Νέστορας (Σδράκας Κ.) Τσιακμάκης Κ. Μπάλλας Α. 19(2), Τέγος Κ. 13, Τόλλιος Κ. 8(1), Βόπης Α. Μπαρούτας Χ. 18(2), Βαρμπομπίτης Χ. 7, Κοντοβουνήσιος Κ. 2.

Γ.Σ. Φύλου  Παλιάκης Ε. 6, Χρήστου Β. 2, Αρχοντής Β. 9(1), Ζώνας Α. 6, Σφακιανός Ι. 14, Αργάτης Α. 6, Παπαβασιλείου Γ. Γκουσιάρης Α. Τσούπος Ε. 18(1)