English French German Spain Italian Dutch Russian Portuguese Japanese Korean Arabic Chinese Simplified

Κυριακή 14 Απριλίου 2013

Πρωταθλητής Θεσσαλίας στους Εφήβους ο Αγ. Νέστορας

Κεραυνός Λάρισας – Αγ. Νέστορας
55-56

Πρωταθλητής Θεσσαλίας στους εφήβους (για 2η συνεχή χρονιά) ο Αγ. Νέστορας. Σε παιχνίδι που έγινε στο Κλειστό του Παλαμά, την Κυριακή 14/4, και κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρων μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο, οι έφηβοι του Νέστορα κατάφεραν να φτάσουν στην κατάκτηση του Κυπέλλου Θεσσαλίας, κερδίζοντας την ομάδα του Κεραυνού Λάρισας με σκορ 55-56.
      Στο 1ο δεκάλεπτο η ομάδα του Νέστορα μπήκε δυνατά6-13 στο 6.45΄και 10-18 στο 3.23΄, για να κλείσει το δεκάλεπτο με 14-20 για τον Νέστορα.
      Στο 2ο δεκάλεπτο ίδια εικόνα με τον Νέστορα να κρατάει μια διαφορά 18-26 στο 5.59΄. Κάποια λάθη και λάθος επιλογές στη συνέχεια έδωσαν την δυνατότητα στην ομάδα της Λάρισας να μαζέψει τη διαφορά 29-29 στο 1.45΄για να πάμε στο ημίχρονο με τον Κεραυνό να προηγείται με ένα καλάθι, 33-31.
     Στο 3ο δεκάλεπτο ο Κεραυνός πήρε διαφορά στο σκορ 39-33 στο 8.24΄για να περάσει μπροστά πάλι ο Νέστορας 41-42 στο 3.47΄, κλείνοντας την περίοδο με 45-44 υπέρ του κεραυνού.
      Στο 4ο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες σκοράρανε διαδοχικά 49-49 στο 7.48΄ και 53-53 στο 3.39. Στο 2.05΄ο Νέστορας κάνει το 53-56 για να έχουμε το 55-56 στο 1.43΄που ήταν και το τελικό σκορ με το Νέστορα να παίρνει το Κύπελλο και μαζί την πρόκριση για τα Προκριματικά του Πανελληνίου πρωταθλήματος που θα γίνουν στη Θεσ/νίκη στα τέλη του μήνα.
Τα δεκάλεπτα (1ος Κεραυνός) 1ο 14-20, 2ο 33-31, 3ο 45-44, 3ο 55-56.

Έπαιξαν Α.Ο. Κεραυνός ( Πάκας Α.) Μίχας Μ. 10, Πάτρας Δ. 2, Διμόβγλης Γ. Μπούσιος Ν. 11(1), Καραβασώνης Ι. 8, Αλμπάνης Ε. Πάσχος Ι. 6, Ποταμιάνος Α. 11(1), Ψύρρας Ι. Βισσαρίου Ε. 7.
ΑΓ. Νέστορας (Μπάλτος Β.) Πάτρας Δ. 7(1), Μπαρούτας Χ. 1, Τσιακμάκης Κ. 2, Αργύρης Κ. Γεωργόπουλος Μ. Χλωρός Π. Τόλλιος Κ. 5(1), Τζιούφας Α. Πάτρας Β. 28, Κολότσιος Α. 2, Μπάλλας Α. Μπαρούτας Ε. 11(1)

Μετά την επιστροφή από τον Παλαμά η ομάδα γιόρτασε την κατάκτηση του Κυπέλλου στο café Plaza στον πεζόδρομο της Ασκληπιού